ip adresim

Valimiz Hakkında
Erdal ATA
Gaziantep Valisi
Sayın Vali'yi Sosyal Ağlarda Takip Edin
 

YEŞİLYURT BELDESİ

- TARİH -

Yeşilyurt, tarihin en eski devirlerinden beri birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Bunun nedeni Suriye-Anadolu geçiş güzergahı üzerinde bulunmasından kaynaklanmaktadır.İslahiye’nin en eski yerleşim birimlerinden olan Yeşilyurt Beldesi Alagöz,Yenioba ve Dolan köyleri olarak bilinmektedir.

 - COĞRAFİ ÖZELLİKLERİ -

Akdeniz Bölgesinin doğu bölümünde yer alan Yeşilyurt, Gaziantep-Kahramanmaraş-Kilis-Hatay-Osmaniye illeri arasındadır. İl Merkezine Uzaklığı 110 Km ilçe merkezine Uzaklığı ise 17 km.dir.Bölgede genelde tipik Akdeniz iklimi hüküm sürmektedir.

 - İDARİ YAPI -

1991 Yılına kadar Dolan, Alagöz ve Yeni oba Köyleri olarak bilinen bölge 2 haziran 1991 tarihinde 3 köyün birleşmesi ile Yeşilyurt Beldesi olarak kasaba hüviyetini kazanmıştır.

Yeşilyurt Beldesinde şuan Zafer ve Kurtuluş mahallesi olarak iki mahalle mevcut olup Belediye meclisinin 05.09.2005 tarih ve 8 sayılı kararı ile Dolan isminde bir yeni mahallenin kurulması için Gaziantep Valiliğine müracaatta bulunulmuş olup Gaziantep Valiliğinin 12.10.2005 tarihli kararı ile uygun görülen yeni mahalle oluşturulması ile ilgili karar İslahiye Kaymakamlığının 25.10.2005 tarih ve 1246 sayılı kararı ile Yeşilyurt belediyesine tebliğ edilmiştir.

2 Haziran 1991 tarihinde Belediyelik Olan Yeşilyurt Kasabasının 1991-1994 ile 1994-1999 yıllarında 2 dönem Belediye başkanlığını İsmail Doğan,1999-2004 yılları arasında 1 dönem belediye başkanlığını Duran Yiğit’in yaptığı belde’de 28 mart 2004 tarihinde 4.dönem belediye Başkanı Olarak Göreve gelen Mustafa Alıcı Halen belediye başkanlığını yapmaktadır.

Belediye’de 3 memur (muhasebeci, Fen memuru, Tahsildar) 14 geçici işçi bulunmaktadır.1 itfaiye,1 traktör,1 kepçe, 1 otobüs,3 damperli kamyon olmak üzere toplam 7 hizmet aracı 2 adet ilaçlama makinası ile halka hizmet yapılmaktadır.

Belediyenin Taşınmazları olarak 2 Mezarlık 1 Belediye Hizmet Binası,1 Halk ekmek fabrikası inşaatı,1 gasilhane, Belediye çay bahçesinde 1 kahvehane,1 yazıhane,1 wc ile Pazar yerinde 1 adet umuma açık Wc bulunmaktadır.

Beldemizin su ihtiyacı ile ilgili olarak İçme suyuna ait 1 adet su deposu Akarsu kaynağında dolmakta,1 adet kaptaj ise şehir şebekesi içme suyuna Elektrik gücü ile suyu otopomp yolu ile pompalamaktadır.

 - SOSYAL VE EKONOMİK DURUM -

NUFUS:

Beldemizin 2000 yılında devlet istatistik enstitüsü tarafından gerçekleştirilen nufus sayımına göre nufusu 2986 olup bunun 1481 kişisi erkek 1505 kişisi ise bayandır. Beldemizde yaşayıp dışarıda çalışan insanların fazla olması dolayısıyla birçok insan bu sayımlarda belde nüfusu dışında görülmekte olduğundan gerçekte 5 bin olan nüfusumuz ancak resmi kayıtlarda 3 bin olarak geçmektedir.

Halkımızın %75’i Başta Bağcılık ve Şeftali yetiştiriliciliği olmak üzere Tarım ile %10’u Hayvancılık % 15 ise  diğer Büyükşehirlerde çalışmaktadır.

 - EĞİTİM ve SAĞLIK -

Beldemizin Eğitim seviyesi düşük olmakla birlikte Beldemizde Yeşilyurt İlköğretim okulu ve Yunus Emre İlköğretim okulu olmak üzere 2 okul bulunmaktadır. Bunlardan Yeşilyurt İlköğretim okulunda 6 öğretmen 1 idareci ile 226 öğrenci, Yunus Emre İlköğretim okulunda ise 14 öğretmen 2 idareci ile 528 öğrenci eğitim ve öğretim yapmaktadır.

Halk eğitim merkezi tarafından değişik dönemlerde açılan kurslar ile kadınlarımız ve genç kızlarımız hem sosyal becerilerini geliştirmekte hem de aile bütçelerine katkı sağlamaktadırlar.

Beldemiz ve çevre köylerde yaşayan İnsanlara sağlık hizmeti Belediye hizmet binamız bünyesinde bulunan sağlık ocağı tarafından verilmektedir.

 - SOSYAL ETKİNLİKLER -

Beldemiz Belediye Başkanı Mustafa Alıcı öncülüğünde Beldemizde dini ve Milli Günlerin etkinliklerle kutlanması için gerekli çalışmalar yapılmış olup bu günlerde halkın birlikteliği sağlanmıştır.

Bölgemizde ekonomisinde önemli bir yeri olan Bağcılığın geliştirilmesi ve sorunların çözümlenmesi için üreticiler ile toplantılar yapılmıştır.

Dügün,Nişan ve Cenaze törenlerine Başta Belediye Başkanımız Mustafa Alıcı Olmak üzere halkın katılımının sağlanması için gerekli girişimlerde bulunulmuş  Dönem dönem Askere gidecek olan Mehmetçik adayları için Askere uğurlama geceleri yapılmıştır.

 - EKONOMİK DURUM -

Beldemiz insanlarının % 75’inin ekonomisini Tarım gelirleri oluşturmaktadır.Tarım alanındaki en büyük gelir kaynağı ise Bağcılık ve Şeftali’ye dayanan Beldemizde Özel sektöre ait 4 adet Soğuk hava deposu bulunmaktadır.

Bölgemizde yetişen üzümler bu depolarda ambalajlanıp Yurtiçi ve Yurtdışına gönderilmektedir.

Belediyemize ait 1 adet hızar Atölyesi tam kapasite ile çalıştığı takdirde bölgede yetişen üzümlerin ambalajlanmasında önemli bir yer tutacaktır.

Beldemizde özel şahıslara ait 2 adet kahvehane,1 erkek kuaförü,1 Bilardo salonu,11 adet değişik özellikte işyeri mevcut olup Pazar günleri Kurtuluş mahallesi Mimar Sinan caddesinde Açık Pazar kurulmaktadır.

 - ULAŞIM -

Gaziantep İl merkezine 110 km İslahiye İlçe Merkezine 17 km uzaklıkta bulunan Beldemizden Türkiye’nin her bölgesine ulaşım oldukça kolay bir şekilde sağlanmaktadır.

Belediyemize ait Belediye otobüsü Başta öğrencilerimizin okullara ücretsiz ulaşımı olmak üzere Belde halkının ilçeye ulaşımında önemli bir yere sahiptir.

Beldemizde Hidayet Turizm ve Çayırağası Otobüs firmalarının Yazıhaneleri ile Hatay Gaziantep arasında hizmet veren Jet.Öz Hatay, Ceylan firmalarının da yazıhaneleri bulunmaktadır.

 - BELEDİYE HİZMETLERİMİZ -

2004 Yılında Öncelikle Belediye Hizmet Binası’nın Boya badana ve Onarımı Büyük ölçüde tamamlanmıştır. Belediyenin çalışmaz halde olan araçlarının tamamının gerekli olan tamir ve bakımları yapılarak hizmete hazır hale getirilmiştir.

Belediye Başkanı Makam Odasına  klima,9 adet koltuk,evrak dolabı, Tv uydu alıcısı ve Halıflex döşenerek düzenleme yapılmış akabinde Belediyemiz Muhasebe, Tahsilat ve Yazı işleri servislerine Bilgisayar programı ve 1’er adat bilgisayar ve yazıcı alınarak Otomasyon sistemine geçiş sağlanmıştır. Bunun yanında Yine belediye hizmetlerinde kullanılmak amacıyla Fotokopi ve faks makinesi alınmıştır.

Belediye Hizmet binamız İçerisinde Atatürk köşesi yapımı gerçekleştirilmiştir.

Beldemizden geçmekte olan Gaziantep-Hatay Karayolu çevresinin Yol kenarı hafriyat dolgusu kimsi olarak tamamlanmıştır.

Çevre Bakanlığı Finansman daire başkanlığınca gönderilen 10 milyarlık Talimatlı yardım ile 1adet ULV Haşere ile mücadele İlaçlama makinesi alınarak beldemiz insanlarının sineksiz bir yaz geçirmeleri sağlanmıştır.

Çevre Bakanlığınca Gönderilen 8 milyarlık yardım ile Çöp Konteynerleri alınarak belde halkının hizmetine sunulmuştur.

Beldemiz altyapısının olmayışı nedeniyle Cadde ve sokaklarda akan lavabo atık suları ve yağmur suları için yol kenarları boyunca kanalet yapımı sağlanmıştır.

Belediyemiz Mezarlığında çevre düzenlemesi yapılmıştır.

Belde sınırları içerisinde kalan Bağ yollarının kısmi olarak Kumlanması sağlanmıştır.

Beldemiz Sulama Suyu kanaletlerinin temizliği ve onarımı sağlanmak suretiyle sulama suyu sıkıntısı çözümlenmiştir.

Belediyemiz Halk otobüsü Belde merkezinden uzakta bulunan Yeşilyurt İlköğretim okuluna Fakir öğrencilerin ücretsiz olarak ulaşımını sağlamak üzere görevlendirilerek eğitime destek sağlanmıştır.

DSİ müdürlüğünce tahsis edilen iş makinesi ile Kasabamızın Alagöz su kaynağı deresi,Ambar deresi ve Hopin çayının kısmi de olsa yağmur ve sel sularına karşılık taşmaması için dere ıslah ve temizlik çalışmaları yapılmıştır.

2005 yılı içerisinde Sulama suyu kanalları Yapımına devam edildi.

Beldemizdeki Alagöz Çayı olarak Bilinen alana Dinlenme ve Mesire alanı yapılması için çalışmalar başlatılıp ilk aşamada Ağaçlandırma ve Çevre ıslah çalışmaları yapılmıştır.

Kasabamız Zafer ve Kurtuluş mahallelerinde Kısmı yol düzenleme çalışmaları yapıldı.

Beldemiz sınırları içerisinde bulunan Bağ yollarının yapımı çalışmaları devam ediyor

Beldemiz Mezarlığına Taziye yeri yapımı tamamlandı.

Haşereyle mücadele kapsamında çalışmalar yapılarak Halkın sivrisineksiz bir yaz geçirmesi sağlandı.

Yeşilyurt ilköğretim okulunun çevre ihata duvarı olmamasından dolayı Kenarına Kafes tel Çekilmesi sağlandı.

Halka ulaşımın sağlanması açısından ihtiyaç duyulan ek anons sistemi alınarak kuruldu.

 
Ünal ÇAKICI-Kaymakam
 
t
 

Sitemde Arama
 

T.C. İslahiye Kaymakamlığı
TEL: 0 342 8621014 - E-mail:kaymakamlik@islahiye.gov.tr